Większość krajowych rankingów oraz badań branżowych potwierdza, że z każdym rokiem rośnie popularność Poznania i jego atrakcji turystycznych. Wiąże się to z rozwojem branży hotelarskiej oraz bazy noclegowej. Przedsiębiorcy dostosowują swoje obiekty do każdej grupy odbiorców. Powstają więc nie tylko nowe hotele ale także hostele, pokoje prywatne czy schroniska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku w Poznaniu zarezerwowano ponad milion noclegów. Jest to bardzo znaczący bo aż 40 procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłymi latami. Poznań zbliża się do pierwszej dziesiątki jeżeli weźmiemy pod uwagę powiaty i miasta powiatowe właśnie w liczbie zabukowanych miejsc noclegowych. Jeżeli weźmiemy natomiast pod uwagę tylko największe miasta, Poznań ustępuje jedynie takim potentatom turystycznym jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Organ który zajmuje się monitorowaniem i zbieraniem danych na ten temat czyli Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczne (PLOT), twierdzi nawet, że obecną sytuację można porównać jedynie do lat XX ubiegłego stulecie kiedy to Poznań organizował Powszechną Wystawę Krajową.

Inwestycje w branży hotelarskiej są wielomilionowe dlatego wybór miejsca nigdy nie jest przypadkowy. Dlaczego zatem inwestorzy decydują się na stolice Wielkopolski? Nie chodzi tu tylko o wspomnianą powyżej ciągle rosnącą liczbę turystów. Poznań wypada bardzo korzystnie również jeżeli weźmiemy pod uwagę czynniki czysto ekonomiczne. Dowodem na to jest wskaźnik RevRad pokazujący zarobki hotelu z jednego pokoju. W Poznaniu kwota ta rośnie najszybciej. Powoduje to, że pomimo faktu, że inne miasta z wielkiej piątki odwiedza więcej turystów to zyski z jednego pokoju w Poznaniu mogą być wyższe nawet przy mniejszej ilości odwiedzających. Inwestorzy bardzo szybko zauważyli tą możliwość i stąd wzrost liczby hoteli. Do najnowszych poznańskich inwestycji zaliczają się: Hotel Altus, Hotel Park Inn by Radisson, Hotel Focus, Hampton by Hilton oraz Marriott International. Przewidywania dla Poznania są nadal optymistyczne. Duży wpływ na to oprócz wyżej wymienionych, ma również rozwój gospodarczy i ekonomiczny miasta oraz wzrost liczby połączeń lotniczych.